Nazdar cestovatelé! V dnešním příspěvku se s vámi podělíme o naši osobní zkušenost se stavbou campervanu. Řekneme vám, co jsme zvažovali při výběru auta a kde jsme kupovali materiál a výbavu. Současně zaostříme, na kolik nás to všechno vlastně vyšlo.
Na Zéland jsme přijeli natěšení, že si postavíme vlastní campervan – útulné, pojízdné, praktické doupě skýtající diametrálně odlišný způsob života od čehokoli, co jsme doposud zažili.
Po obhlídnutí několika vanů na Car Fairu v Aucklandu jsme si ucelili jasnou představu, po které půjdeme. Větší, nezařízená dodávka, abychom si vzadu byť po odebrání sedadel mohli postavit „dům“. Benzín, ne deisel, podvodníci mohou u deiselu snadno stáčet kilometry. Najeto do 250 000 km, sami totiž najedeme hodně km, tak ať to za rok prodáváme pod 300 000 km a cenový limit jsme si stanovili do 5000$.
Za nedlouho se na trademe.com našel jeden přesně takový van, tak trochu Albín J, který splňoval komplet všechny představy – Mitsubishi L 300 s manuální převodovkou. Musím však uznat, že na jízdu po Zélandu se více hodí automatická převodovka vzhledem k zácpám ve městech a serpentýnám v kopcích.
Stavba konstrukce campervanu:
Stavba camperložnice a camperkuchyně nám zabrala 9 dní, šlo by to však sfouknout za 2 dny, vědět tak jak prakticky na to, co k tomu potřebujeme a kde to koupit. Takže kdo chce ušetřit čas, směle do čtení! Nový Zéland čeká! J
Materiál jako překližky a vruty jsme zakoupili v Bunnings, další dřevo jsme si vybrali z hromad u cest. Stavební společnosti občas vyhazují např. staré palety a nechávají je ležet u cesty – doporučuji mít oči otevřené, našli jsme pár velmi dobrých kousků.
Kiwíci (lidé) jsou pověstní, že neradi půjčují své nářadí, my jsme však měli štěstí na spolubydlícího, Ira, a ten nám nabídl k dispozici komplet vybavenou garáž plnou nářadí.
Rozhodli jsme se postavit kuchyni uvnitř, abychom mohli pohodlně vařit i v případě příšerného počasí. Doporučuji! Postel jsme nestavěli zbytečně moc vysoko, abychom ve vanu mohli sedět rovně.
Před tím než začnete stavět, si pozorně prohlédněte veškeré záhyby vašeho auta a popřemýšlejte, jak co nejvíce využít úložný prostor. V hlavě si už představujte, jak věci uspořádat, abyste měli vše, co budete potřebovat po ruce.
Výdaje za konstrukci:
- 2 překližky: 76$
- vruty + panty: 22$
- různé dřevo na stojky postele: za koukání kolem sebe 😉
celkem: 98$
Výbava:
Vybavení jsme nakoupili prakticky během jednoho dne. Hrnce, příbory, talíře a další drobné kuchyňské náčiní jsme nakoupili v 2$ shoppu a Opp shopech (charitativní second handy, např. The Salvation Army a Red Cross). Hodláte-li si v campervanu vařit, což doporučuji, pokud chcete jíst pořádně a ušetřit peníze, kupte si plynovou bombu (The Warehouse, Bunnings) a vařič (obchody s outdoorovým vybavením). Zeptejte se prodavačů, zda je bomba prázdná či plná. My koupili prázdnou a museli jsme si ji jet napustit do Metagass (specializovaná firma). Dvě single skládací matrace Ivo vydražil na trademe. Polštáře, peřiny atd. jsme snadno sehnali v Opp shopech. Doporučuji si pořídit závěsné kapsáče, které si můžete rozvěsit po stranách v campervanu a kartonové krabice, které jsou na rozebrání v supermarketech, krásně využijete místo skříně pod postelí. Je to praktičtější než pořád vytahovat kufr a v něm něco hledat nebo se potápět do krosny.
Výdaje za výbavu do kuchyně:
- 4 kg plynová bomba – 51,5 $
- plyn – 15 $
- vařič- 86,5 $
- 3 hrnce (vč. „děravého“ hrnce na vaření na páře): 29$
- příbory, nádobí, žínky, jar, atd: 52 $
celkem: 234$
Výdaje za výbavu do ložnice:
- matrace: 69$
- povlečení, prostěradla: 19$
- letní peřina+ deka: 19$
- polštáře: 17 $
celkem: 124$
Připočteme-li i další výdaje za drobné, praktické věci, které se hodí na cesty jako je baterka, šnůra na prádlo, kolíčky, náplasti atd. a novou autobaterii (145$), utratili jsme za certifikovaný Self-Contained campervan 5839$!
PS: Před cestováním se velmi hodí mít zbrusu novou autobaterii! Poté, co nás ta stará opustila, jsme zakoupili větší autobaterii s vyšší kapacitou za 145 $, díky čemuž si nějakou dobu po řízení můžeme s klidným svědomím svítit, nabíjet mobily či poslouchat hudbu. Nic z toho však nedoporučuji, pokud nevíte, co můžete od vaší autobaterie očekávat. Už jsme takto nakopávali auta několika překvapeným cestovatelům, kteří uvízli v campu.
(Více o Self-Contained certifikaci v příštím článku)