Jak procestovat Zéland …aneb koupit či nekoupit campervan

Pokud se v poslední době zabýváte myšlenkou, zda koupit na Novém Zélandu auto či ne, určitě si rádi přečtete rychlopřehled možností, jak se vůbec dá tato země procestovat. Spolu s tím také zaostříme na plusy a mínusy každé možnosti.

 

  1. Zájezd autobusem

Kupte si zájezd autobusem, který vás vezme po obou ostrovech. Na internetových stránkách jako je např. kiwiexperience.com si jednoduše vyklikáte místa které chcete vidět a zvolíte si počet dní, které chcete strávit cestováním. Lístek seženete v různém cenovém rozpětí, od 549 $ – 1500$ v souvislosti s programem, který si vyberete (aktivity včetně/bez aktivit). Jelikož se jedná o předem naplánované trasy, nemůžete se tudíž někde zdržet déle, když vás napadne. Ačkoli mi tato možnost spíše připomíná jízdu autobusem z Česka do Itálie, nabízí vám jistotu transportu, plán a skupinu lidí, kterých se můžete držet v případě, že cestujete sami a hledáte společnost.

https://www.kiwiexperience.com/book-your-nz-trip/nz-bus-pass

 

  1. Stopování, hledání parťáka

Valná většina zkušeností lidí, kteří zde stopovali, jsou pozitivní. Vzpomínky titulují jako „největší srandu a dobrodružství“. Nový Zéland je všeobecně uznáván za bezpečnou zemi, i přesto se však ke mně donesl příběh, jak zde stopování jedné češky skončilo tragicky. My osobně jsme stopovali jenom jednou, na krátkou vzdálenost a zastavila nám pohodová maorská rodinka, pokecali jsme a dovezli nás ve zdraví.

Na sociálních sítích se přidejte do různých skupin pro cestovatele na NZ např.: „New Zealand Backpackers“, „Nový Zéland Working Holiday“ a hledejte odvoz – parťáka, který jede směrem, kterým se chcete vydat a s kterým byste se složili na benzín.

Tyto způsoby jsou velice náročné na zátěž vašeho zavazadla. Jestli nemáte žádné zázemí, musíte všude a pořád nosit veškeré věci s sebou. Upřímně doporučuji super minimalistům, kterým stačí jedno tričko a trenýrky.

 

  1. MHD, meziměstské autobusy

Městská MHD jsem zažila pouze v Aucklandu a Wellingtonu. Vyjdou draze a jezdí si na kiwi style – jak se jim zachce a navíc mnohdy musíte i několikrát přestupovat, než se dostanete tam, kam potřebujete.

Meziměstské autobusy už jsou trochu lepší a za rozumnější cenu. Například s nakedbus.com se dostanete z Wellingtonu do Aucklandu za 29 $ a ne, nemusíte být při jízdě nazí, „naked“ v tomto případě znamená, že autobus je jednoduchý, nenajdete v něm nic než sedadlo.

Vlaky tady potkáte jenom někde.

Autobusy vás svezou zejména z města do města. Se zajímavými odlehlými oblastmi v přírodě to už je bohužel horší. Navíc stále musíte řešit zavazadla, jídlo a ubytování. Na druhou stranu, míříte-li do centra většího města, jet autobusem se hodí, protože zaparkovat není vždy snadné a také tam za parkovné nějaký ten dolar necháte.

 

  1. Campervan

Ze srdce a naprosto doporučuji zažít tento pocit kočovnické svobody, kdy máte vlastní van, ve kterém se pohodlně vyspíte a ještě si v něm uvaříte. Platí, že ve dvou se to lépe táhne, ale na svých cestách jsme potkali samocestovatelky a samocestovatele, kteří to finančně dávali bez problémů i sami. Jelikož s campervanem a dobrou výbavou máte vystaráno s ubytováním i vařením, ušetříte spoustu peněz. Navíc jste doma tam, kde zaparkujete, dovezete se do odlehlejších částí přírody, kam to jenom cesta dovolí a nemusíte s sebou vždy tahat těžké batohy. Jen si představte, jak ležíte pohodlně ve vašem stylovém vanu a koukáte, jak za mořem zapadá slunce.

Odpočinek po práci na free camping side ve Whangarei

 

V následujícím článku si probereme život v campervanu a na kolik vás to tak může přijít.