5 bodů, které zařídit po příletu první!

…aneb jak se stát člověkem?

Dnešní uspěchaný svět, kdy nikdo nemá čas stát frontu, si pomáháme zefektivnit různými způsoby. Přináším proto stručnou radu pro ty, kteří si chtějí ušetřit čas lítáním po nesprávných místech. Pomůže vám si zorganizovat čas tak, ať jím neplýtváte, což je to poslední co chcete, když jste celí nedočkaví a usměvaví právě vykročili z letiště a  poprvé vás ozářilo novozélandské slunce.

Piha Beach

 

1. NZ telefonní číslo

2. Bankovní účet

3. IRD číslo

4. Převod peněz

5. Koupit auto

 

1. Telefonní číslo si zařiď jako první, budeš ho posléze zadávat asi všude. Je to rychlá věc, nic k tomu nepotřebuješ. Vyber si operátora a tarif, zajdi na pobočku a můžeš existovat. Já jsem například u 2°, platím 19$ za balíček měsíčně. Tohle Carryover Combo obsahuje 1GB dat, 150 minut po NZ a Austrálii a neomezené sms. Takže co nevypotřebuješ se ti přesune do dalšího měsíce. https://www.2degreesmobile.co.nz/mobile/prepay/

 

2. Založit si bankovní účet jsme se pokusili urychlit otevřením účtů už z Česka. Vybrali jsme si ANZ banku, která tuhle možnost nabízí. Účtují si 10$ ročně za kartu, jinak žádné poplatky. Bohužel, nikterak jsme si tím nepomohli. Zašli jsme na nejbližší pobočku ANZ banky, zjistit, jak se věci mají s našimi kartami. Na pobočce byli zmatení, chtěli po nás proof of address (potvrzení o adrese pobytu) v podobě Residental Tenancy Agreement (nájemní smlouva), kterou nám naštěstí ochotně vyplnila naše airbnb landlady, i když jsme u ní zůstávali jen na týden. Internet banking jsme mohli hned používat, karty přišly na pobočku za 5 dnů. Byl to zápas předlouhý, během asi 4 návštěv mi kleslo IQ tak na 70, ale dobojovali jsme zdatně!

 

3. IRD číslo (daňové číslo) vyřídíte během chvilky na poště. Přineste si kopii víz a pasu! Při žádání o IRD musíte už mít otevřený a aktivovaný bankovní účet. Aktivaci provedete například transakcí jakékoli částky mezi vašimi účty.

 

4. K převodu peněz jsme použili TransferWise. Ujistěte se, že vám funguje vaše české telefonní číslo, na které vám chodí autorizační kódy z českého bankovního účtu. Zápasili jsme, avšak i tento boj jsme pokořili a naše peníze obdrželi za 2 dny na naše NZ účty.

 

5. A konečně něco příjemnějšího. Vyražte na Car Fair či podrobte web trademe důkladnému průzkumu. Car Fair doporučuji navštívit minimálně jednou. Pořádá se například každou neděli od 9:00 h ráno do 12:00 odpoledne na Ellerslie Racecourse v Aucklandu. Pomůže vám se rozkoukat po aktuální nabídce, ujasnit si, co vlastně chcete a setkáte se s cestovateli, kteří vám rádi poradí. Platí, že s létem cena campervanů roste. https://www.trademe.co.nz/motors/used-cars , http://www.carfair.co.nz/

 

Gratuluji, stali jste se v této zemi člověkem!

Kia Ora

Trh aut Car Fair nám pomohl si ujasnit, co od našeho budoucího vanu vlastně chceme

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat